Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Publicerad:

43 arbetsstipendier till dans- och cirkuskonstnärer

Ett svartvitt fotoporträtt på danskonstnären Maria Naidu.

Foto: Maria Naidu

Maria Naidu

Arbetsgruppen för dans och cirkus har fattat beslut om årets arbetsstipendier inom dans och cirkus. Vid denna ansökningsomgång har 226 ansökningar behandlats och 43 ettåriga arbetsstipendier om 100 000 kronor har tilldelats. Genom regeringens satsning på långa stipendier kunde Konstnärsnämnden bevilja flera extra ettåriga arbetsstipendier.

Arbetsstipendium har tilldelats dansare, koreografer, cirkusartister och cirkusregissörer från bland annat Stockholm, Malmö, Göteborg, Järvsö, Hölö, Skärholmen, Örebro, Bandhagen, Arvidsjaur och Askim.

Arbetsstipendier utlyses en gång per år och syftar till att ge yrkesverksamma konstnärer möjlighet att bedriva och fördjupa sin konstnärliga verksamhet. Vägledande för fördelningen är konstnärlig kvalitet och att den sökande har ekonomiskt behov av stipendiet. Vikt läggs även vid att sprida stipendierna till konstnärer verksamma i olika delar av landet och inom olika konstnärliga uttryck.

Foto på danskonstnären Pontus Pettersson

Foto: Tyra Wigg

Pontus Pettersson

Kontakt

Monica Christensen Luotsinen

Handläggare dans och cirkus. programansvarig för internationella programmet för dans och cirkus

08-506 550 61 (Opens in a New Window)