Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Residens i Sverige inom dans 2019

Ärendenr: KN 2019/6210
Förnamn: Elisabeth
Efternamn: Raymond
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Enskede
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Göteborg
Sammanfattning: inbjuden gäst: Amber Smits (dansare) från Nederländerna
Beviljat belopp:
55000 kr
Ärendenr: KN 2019/5162
Förnamn: Simon
Efternamn: Rydén
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Nynäshamn
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Göteborg
Sammanfattning: inbjuden gäst: Oliver Flor Jull (dansare) från Danmark
Beviljat belopp:
52000 kr
Ärendenr: KN 2019/6122
Förnamn: Alexander
Efternamn: Talts
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Bagarmossen
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Göteborg
Sammanfattning: inbjuden gäst: Sonja-Riitta Lain (dansare) från Finland
Beviljat belopp:
52000 kr
Ärendenr: KN 2019/6205
Förnamn: Graham
Efternamn: Adey
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Malmö
Län: Skåne
Typ av bidrag: Residens i Malmö
Sammanfattning: inbjuden gäst: Ira Mandela Siobhan (skådespelare/dansare) från Storbritannien
Beviljat belopp:
39 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6194
Förnamn: Sanna
Efternamn: Blennow
Delområde: Koreograf
Hemort: Malmö
Län: Skåne
Typ av bidrag: Residens i Malmö
Sammanfattning: inbjuden gäst: Andy Zondag (dansare) från Tyskland
Beviljat belopp:
39 000 kr
Ärendenr: KN 2019/5945
Förnamn: Maud
Efternamn: Karlsson
Delområde: Dansare
Hemort: Uppsala
Län: Uppsala
Typ av bidrag: Residens i Malmö
Sammanfattning: inbjuden gäst: Fabio Liberti (dansare) från Danmark
Beviljat belopp:
38 000 kr
Ärendenr: KN 2019/5727
Förnamn: Lava
Efternamn: Markusson
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Malmö
Län: Skåne
Typ av bidrag: Residens i Malmö
Sammanfattning: inbjuden gäst: Jakub Medrzycki (dansare) från Polen
Beviljat belopp:
39 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6226
Förnamn: Ingrid
Efternamn: Rosborg
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Malmö
Län: Skåne
Typ av bidrag: Residens i Malmö
Sammanfattning: inbjuden gäst: Jhan-kyul Park (dansare) från Sydkorea
Beviljat belopp:
49 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6203
Förnamn: Hampus
Efternamn: Bergenheim
Delområde: Dansare
Hemort: Johanneshov
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Vincent Jonsson (dansare) från Danmark
Beviljat belopp:
37 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6038
Förnamn: Samuel
Efternamn: Draper
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Bandhagen
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Winnie Ho (dansare/koreograf) från Kanada
Beviljat belopp:
44 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6040
Förnamn: Aleksandar
Efternamn: Georgiev
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Johanneshov
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Igor Koruga (koreograf/dramaturg) från Serbien
Beviljat belopp:
39 000 kr
Ärendenr: KN 2019/5967
Förnamn: Pavle
Efternamn: Heidler
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Bandhagen
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Alys Longely (performance maker/writer) från Nya Zeeland
Beviljat belopp:
49 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6209
Förnamn: Elisabeth
Efternamn: Raymond
Delområde: Dansare/koreograf
Hemort: Enskede
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Amber Smits (dansare) från Nederländerna
Beviljat belopp:
39 000 kr
Ärendenr: KN 2019/6206
Förnamn: Elinor
Efternamn: Tollerz Bratteby
Delområde: Dansare
Hemort: Årsta
Län: Stockholm
Typ av bidrag: Residens i Stockholm
Sammanfattning: inbjuden gäst: Scott Cazan (ljuddesigner) från USA
Beviljat belopp:
44 000 kr