Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Utdelade stipendier / Studiostipendiater i Stockholm

Studiostipendiater i Stockholm

Internationella studiostipendiet är inte längre sökbart.
Läs mer information om residens i Sverige>>

TIDIGARE STIPENDIATER

Juni 2019
Maria Nilsson Waller, Östersund bjuder in musikern Stace Gil, (Irland)

April 2019
Ipshita Rajesh Uppsala bjuder in dansarna Natasha Chanta-Martin, (Grekland) och Sara Azzarelli, (Italien)

April 2019
Maria Teresa Tanzarella, Stockholm bjuder in dansarna Jenna Hendry (Schweiz) och Nerea Gurrutxaga (Spanien).

Mars 2019
Tyra Wigg, Stockholm bjuder in musikern Aram Abbas (Paris/Frankrike)

Februari –mars 2019
Björn Säfsten, Stockholm, bjuder in dansarna Marianne Kjaersund (Norge) och Alexander Gottfarb (Österrike)

Januari 2019
Pavle Heidler, Stockholm bjuder in dansaren Skye Reynolds (Storbritannien)

December 2018
Charlotta Öfverholm, Stockholm, bjuder in koreografen Corinne Lanselle, koreograf (Frankrike) och Elle Kunnos de Voss scenograf/kostymdesigner (USA)

November 2018
Anette Jellne, Malmö

Oktober 2018
Amanda Apetrea, Stockholm bjuder in dansaren/koreografen Mica Sigourney (San Fransisco/USA)

Oktober 
Tilman O’Donnell, Stockholm bjuder in musikern Mikkel Ploug (Danmark)

Augusti 2018
Mari Carrasco, Stockholm

Juli 2018
Ursula Nill, Stockholm bjuder in dansaren/koreografen Romy Schwarzer, (Tyskland)

Juni 2018
Zoë Poluch, Stockholm, bjuder in dansaren/ koreografen Hanako Hishimi Caines (Kanada)

Juni 2018
Sybrig Dokter, Stockholm, bjuder in bild/ performance-artisten Kristóf Szabó (Ungern)

Maj 2018
Erik Nyberg, Stockholm, bjuder in dansaren Laura Wizleben (Berlin/Tyskland)

April 2018
Malin Elgán, Stockholm

April 2018
Satoshi Kudo, Stockholm bjuder in dansarna Claire Camous (Frankrike), Beatrice Bresolin (Italien) Stefano Marletta (Tyskland), Matilda Bilberg (Sv).

Mars 2018
Maria Naidu, Malmö bjuder in Lisa Brenner, USA.

Februari 2018
Sanna Söderholm, Stockholm bjuder in fotograf Vlad Bratenau, Rumänien.

December 2017
Dalija Acin Thelander, Stockholm bjuder in Thomas Jeker, Schweiz.

Oktober 2017
Rebecca Björling, Stockholm bjuder in Rebecca Rosier, Storbritannien

September 2017
Joseph Sturdy, Uppsala bjuder in Mathilde van der Wiele, Belgien, Clyde Archer, USA/Spanien.

September 2017
IRYNA ANUFRYIEVA Stockholm, bjuder in dansaren/koreografen Anna Garafeeva  från Moskva/Ryssland.

Augusti 2017
KARIN MODIGH, Frankrike/Sverige med dansaren Noah Hellwig bjuder in koreografen Deda Cristina Colonna/Italien.

Juli 2017
SATOSHO KUDO, Stockholm bjuder in dansarna Anna & Berit Einemo Frojsland/Norge och Berlin.

Juni 2017
KHAMLANE HALSACKDA, Malmö bjuder in koreografen Philippe Blanchard från Frankrike.

December 2016
DANIELLE DE VRIES bjuder in musikern Daniel Pioro från Storbritannien.

September/Oktober 2016
GUNILLA HEILBORN bjuder in ljudkonstnären Kim Hiorthöi från Norge.

September 2016
SHINTARO OUE bjuder in dansaren Maki Morishita från Japan.

9-22 maj 2016
CHARLOTTE ENGELKES bjuder in ljudkonstnären  Willi Bopp från Tyskland.

11-24 april 2016
BENNO VOORHAM bjuder in bildkonstnären Abdalla Omari från Syrien/Belgien

7-20 mars 2016
MARIA NILSSON WALLER bjuder in dansarna Lucia Kickham, Irland, Liv O´Donoghue, Storbritannien, Neil Brown, Storbritannien och Mufutau Yussuf, Österrike.
Studio showing under Iaspis Öppet Hus 18/3

8-21 februari 2016
DINIS MACHADO bjuder in koreograferna Elisabeth Finger från Brasilien och Javiera Peón-Veiga från Chile.

18-31 januari 2016
MIRA MUTKA bjuder in dansaren/koreografen Brandon Gonzales från USA/Tyskland.

9-19 september 2015
MINNA ELIF WENDIN bjuder in dansaren/koreografen Dragana Alfirević från Slovenien/Serbien.

4-24 maj 2015
LISEN ELLARD och danskollektivet Inu Performance bjuder in koreografen Lea Martini från Tyskland.

6-19 april 2015
CAROLINE BYSTRÖM bjuder in dansaren/koreografen Nina Djékic från Slovenien/Nederländerna.

Mars 2015
LISA JANBELL bjuder in dansarna Daniel Osmin Milian, Yolanda Peres, Ahmed Rodriguez Rodriguez från Kuba, tillsammans med  Yared Cederlund och Joanna Holewa Chrona, Stockholm.

11-25 februari 2015
TERESIA BJÖRK bjuder in elektromusikern Ralf Freudenberger från Tyskland, och dansaren/koreografen Eytan Sivak, Stockholm.

19 januari-7 februari 2015
SHUMPEI NEMOTO, bjuder in dansarna Shota Inoue från Tyskland, Claudio Constantino och Andrea Vallescar från Spanien.

7-23 november 2014
MALIN ELGÁN, bjuder in dansarna Sarah Percival från New York/USA och Per Andersson, Stockholm.

13-26 oktober 2014
OSSI NISKALA, i samarbete med koreografen/pedagogen Hanna Hegenscheid Berlin/Tyskland, dansaren Sanna Blennow, Malmö och Helen Berg (Visual design) inför en barnproduktion som har premiär på ZEBRADANS i november 2014.

15 september - 5 oktober 2014
PONTUS PETTERSSON, bjuder in sina kolleger i det koreografiska kollektivet ASP; koreografen Adriano Wilfreit Jensen, Danmark och dansaren Sandra Lolax, Stockholm.

24 augusti - 6 september 2014
CLARA LEE LUNDBERG, bjuder in dansaren Mariana Pimentel från Brasilien.

19 maj - 26 juni 2014
LEE BRUMMER, i ett samarbete med Nadja Sellrup - premiärdansare vid Kungliga Operan i Stockholm, tonsättaren Demenico Angarano (Italien/UK) och research collaborator Itai Ivztan (UK).

22 april -15 maj 2014
AMANDA APETREA,  bjuder in Mica Sigourney från San Fransisco/USA, i ett möte mellan contemporary dance practice och drag/spectacle practice.

27 januari - 8 februari 2014
CHARLOTTA ÖFVERHOLM, bjuder in Dwight Rhoden från New York/USA för gemensamt arbete med verket LUCKY som har premiär på Kulturhuset /Stadsteatern maj 2014.

25 november-5 december 2013
JULI REINARTZ arbetar med sitt solo Atantic tillsammans med Billy Bultheel, performer, Germany/Belgium, Alice Chauchat, Dramaturg/outside Eye, Germany/France

11-24 november 2013
REBECKA STILLMAN bjuder in Seung-Yoon Choi, dansare/koreograf från Sydkorea

21 oktober-10 november 2013
SALKA ARDAL ROSENGREN bjuder in Stav Yeini Israel/Belgien

23 september-13 oktober 2013
ARON BLOM bjuder in Veli Lehtovaara, Finland, Élisa Yvelin, Frankrike, Mikko Hyvönen, Finland/Belgien, Stav Yeini, Israel/Belgien

2-22 september 2013
MELINA MASTROTANASI bjuder tillsammans med kollektivet MELO: dansarna Anders Jacobsson, Sara Soumah, Josef Palm, och musikern Ola Hjelmberg samt arkitekten Louise Hultén - in gästartisterna Moon-Suk Choi från Sydkorea och slagverkaren Lars Normalm (SE).

24 juni-14 juli 2013
PONTUS LIDBERG
Dansarna Adrian Danchig-Waring, Lindsay Clark, Reid Barttelme och Yannick Matthon från New York/USA, Davis Lagerkvist från Sverige.
Verket Våroffer har premiär 21/9 på Norrlandsoperan

22 april-12 maj 2013
CHARLOTTE ENGELKES bjuder in sångaren Darius Tan, dansaren Chan Sze Wei och videokonstnären Brian Gothong Tan från Singapore, ljuddesignern Willi Bopp från Tyskland. Dansaren Lindy Larsson, mezzossopranen Ingrid Tobiasson, Karl Svensson ljus/scenografi, Sophie Holgerssson bearbetar texten och Katarina Aronsson från Operan står för dramaturgin. Premiär på Dansens Hus under hösten 2013.

22 mars- 12 april 2013
SHINTARO OUE (JP/SE) i samarbete dansarna och koreograferna Masahiro Yangimoto, Shintaro Hirahara, Naoya Aoki från Japan och slagverkaren och kompositören Tsubasa Hori (BE).

25 februari - 13 mars 2013
LISA RAEDER i samarbete med Pavle Heidler från Bryssel.

15 oktober-2 november 2012
ANNA SILLÉN DE MESQUITA /QUARTO i samarbete med dansaren Leandro Zappala (BR), videokonstnär Palle Lindqvist (GB), kompositör Philippe Boix-Vives (SE). Verket ACCIDENT (i triologin BEAUTY) har premiär våren 2013.

3 september-5 oktober 2012,
KENNETH KVARNSTRÖM i samarbete med dansarna Cilla Olsen (SE), Kenneth Bruun Carlsson (NO), Janne Marja-aho (FIN), musikerna Ola Hjelmberg och Jonas Nordberg. Verket Come back (to me) har premiär på Dansens Hus november 2012.

5-25 mars 2012
PONTUS PETTERSSON i samarbete med koreograferna/dansarna Joe Moran (UK), Bosmat Nossan (ISR), Anna Pehrson (SE), Linnea Martinsson (SE) och Robert Malmborg (SE) i projektet MOPA (My private army).

4-30 juni 2012
CHARLOTTA RUTH (SE/AU)  i samarbete med performern/videokonstnären Clélia Colonna (FR/ AU); performern, konstnären och vetenskapsmannen Gleb Rogozinski; danskonstnären Marie Wårell-Öhman (SE) samt  europeiska och svenska experter i projektet Junk Freak and Friends Orchestra.

 2-13 juli 2012
ROBIN JONSSON i samarbete med dansaren Ludvig Daae (SE(NO); dansaren Lieve De Pourcq (BE/AU); kompositören/ljuddesignern Peter Lenaerts (BE/AU); ljussättaren Lina Arvidsson (SE) mfl i projektet ”Z”.

27 februari-25 mars 2012
SHINTARO OUE i samarbete , Masahiro Yanagimoto, Shintaro Hirahara, Satoshi Kudo och Piotr Giro.

17-30 oktober 2011
PHILIPPE BLANCHARD (SE/FR) i samarbete med Tove Sahlin (SE), Dag Andersson (SE) och Anke Philipp (DE).

16 maj-3 juni 2011
LOTTA MELIN och konstnärsduon Goldiechiari (IT)  

18-29 april 2011
KAJSA SANDSTRÖM i samarbete med Frédéric Alstadt, ljudhantverkare & konstnär (FR/BE)

21 februari-4 mars 2011
BENNO VOORHAM i samarbete med Andrew Harwood (CA) och Paula Zacharias (AR)

21 feb-9 mars 2011
SARA MANENTE (IT/BE) tillsammans med dansarna Ondine Cloez, Marcos Simoes Martins, Jonas Cheréau, Madeleine Fournier och dramaturgen Constanze Shellow. Residenset varett samarbete med Workspace Brussels och MDT Sthlm.

6-18 december 2011
EZSTER SALOMON och CHRISTINE DE SMEDT med projektet Transformers.

22-30 november 2011
BLINK - Konstnärsdriven plattform ökar utbyten inom danskonsten mellan Sverige och Berlin. Under tio dagar blev studion en plats för samtal och utbyten med inbjudna gäster.

25 oktober - 8 november 2010
PETTER JACOBSSON och THOMAS CALEY i samarbete med den Berlinbaserade dansdramaturgen Katja Kettner.

21 september - 30 oktober 2010
EVA MEYER-KELLER (DE), koreograf, performer, videokonstnär, i en månads residens i samarbete med Goethe-Institut.

2-31 augusti 2010
LIZA PENKOVA (SE) och House of Bertha i samarbete med internationella kollegerna Marta Coronado (ESP), Beniamin Boar (RUM)och Jakub Truszkowski (PO) samtliga boende i Bryssel.

Uppdaterad: 2019-08-02 Tipsa om sidan

Quarto Accident 

Quarto /
Anna de Mesquita & Leandro Zappala

Steinunn and Brian 
Steinunn and Brian

Kajsa Sandström 
Kajsa Sandström

Petter Jacobsson
Petter Jacobsson/Tom Caley

 

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: vxl: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se