Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Aktuella långtidsstipendiater per konstområde

Aktuella långtidsstipendiater per konstområde

Följande konstnärer har långtidsstipendium 2016.
(Årtalet hänvisar till när stipendiet beviljades)

Bild och form


Anders A Andersson, bildkonstnär, Malmö, 2007
Christian Andersson, bildkonstnär, Malmö, 2012
Lotta Antonsson, fotograf, Ullared, 2015
Lars Arrhenius, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Karin Bengtson, konsthantverkare, Vimmerby, 2012
Inger Bergström, textilkonstnär, Stockholm, 2013
Helene Billgren, bildkonstnär, Stockholm, 2012
Nina Bondeson, bildkonstnär, Mölndal, 2007
Carin Ellberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Jens Fänge, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Catharina Gotby, fotograf, Stockholm, 2007
Martin Gustavsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Katrine Helmersson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Leif Holmstrand, bildkonstnär , Malmö, 2013
Anders Jakobsen, konsthantverkare, Hede, 2012
Claes Jurander, bildkonstnär, Färentuna, 2007
Annica Karlsson Rixon, fotograf, Brännö, 2012
Gunilla Kihlgren, konsthantverkare, Hägersten, 2007
Sonja Larsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Mikael Lundberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Erik Pauser, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Jörgen Svensson, bildkonstnär, Partille, 2012
Sophie Tottie, bildkonstnär, Stockholm, 2006 (uppehåll 2015 - 2017)
Magnus Wallin, bildkonstnär, Malmö, 2007
Mona Wallström, konsthantverkare, Göteborg, 2007

Dans


Örjan Andersson, koreograf/dansare, Stockholm, 2007
Charlotte Engelkes, dansare, Stockholm, 2007
Helena Franzén, koreograf/dansare, Bromma, 2007
Gunilla Heilborn, koreograf, Stockholm, 2007
Malin Hellkvist Sellén, koreograf, Bagarmossen, 2012
Eva Ingemarsson, koreograf, Göteborg, 2012
Johan Inger, koreograf, Sevilla, 2012
Anna Koch, koreograf, Stockholm, 2012
Pontus Lidberg, koreograf och dansare, Stockholm, 2016
Dorte Olesen, koreograf, Stockholm, 2012
Virpi Pahkinen, koreograf/dansare, Stockholm, 2012
Claire Parsons, koreograf, Stockholm, 2016
Mårten Spångberg, koreograf, Linköping, 2007 (uppehåll 1 år)
Peter Svenzon, koreograf, Göteborg, 2014
Susanna  SU-EN Åkerlund, koreograf, Almunge, 2013
Jens Östberg, koreograf, Romakloster, 2007

Film


David Aronowitsch, filmare, Stockholm, 2012
Ewa Cederstam, filmare, Stockholm, 2014
Susanna Edwards, filmare, Saltsjö-Boo, 2012
Åsa Faringer, filmregissör, Stockholm, 2007
Fredrik Gertten, filmare, Malmö, 2012
Geir Hansteen-Jörgensen, filmregissör, Stockholm, 2007
Brita Landoff, filmare, Stockholm, 2007
Ella Lemhagen, filmregissör, Stockholm, 2013
Jessica Nettelbladt, filmare, Malmö, 2016
Maud Nycander, filmare, Stockholm, 2012
Lisa Ohlin, filmregissör, Enskede, 2012
Göran Hugo Olsson, filmare, Stockholm, 2013
Nahid Persson, filmare, Lidingö, 2007
Rebecka Rasmusson, filmare, Kivik, 2012
Björn Runge, filmregissör, Göteborg, 2012
Ruben Östlund, filmregissör, Göteborg, 2007

Musik


Ulrika Bodén, musiker, Noraström, 2015
Lars Danielsson, komponist, Mölnlycke, 2007
Mats Edén, musiker, Harlösa, 2007
Kerstin Frödin, musiker, Stockholm, 2012
Cecilia Gelland, musiker, Hammerdal, 2007
Mats Gustafsson, musiker, Wien, 2007
Kim Hedås, komponist, Stockholm, 2012
Nina de Heney, musiker, Göteborg, 2011
Madeleine Isaksson, komponist, Châtenay-Malabry, 2007
Dan Laurin, musiker, Vaxholm, 2007
Johan Lindström, musiker/komponist, Johanneshov, 2012
Fredrik Ljungkvist, musiker/komponist, Stockholm, 2012
Paula af Malmborg Ward, komponist, Västra Frölunda, 2013
Rolf Martinsson, komponist, Limhamn, 2007
Per Mårtensson, komponist, Årsta, 2007
Jon (Lelo) Nika, musiker/komponist, Malmö, 2013
Lina Nyberg, musiker, Stockholm, 2007
Jörgen Pettersson, musiker, Bromma, 2007
Susanne Rosenberg, musiker/komponist, Stockholm, 2012 (uppehåll 2015)
Sten Sandell, musiker/komponist, Stockholm, 2012
Rebecka Törnqvist, komponist, Stjärnhov, 2007
Åsa Åkerberg, musiker, Stocksund, 2007

Teater


Andreas Boonstra, skådespelare, Hägersten, 2014
Karin Dahlström, scenograf och kostymör, Göteborg, 2016
Karl Dunér, regissör, Stockholm, 2016
Michaela Granit, regissör, Stockholm, 2007
Siri Hamari, skådespelare, Stockholm, 2012
Bernt Höglund, regissör, Äspered, 2012
Svante Aulis Löwenborg, regissör, Oslo, 2012
Melanie Mederlind, regissör, Malmö, 2012
Birte Niederhaus Niederhaus, regissör, Göteborg, 2013
Ika Nord, mimare, Stockholm, 2012
Anders  Paulin, regissör, Stockholm, 2013
Hans-Ola Stenlund, skådespelare, Umeå, 2007
Susan Taslimi, skådespelare, Stockholm, 2007
Richard Turpin, skådespelare/regissör, Stockholm, 2012
Karin Wegsjö, scenograf, Lidingö, 2012
Charlie Åström, regissör, Göteborg, 2007

Uppdaterad: 2017-09-28 Tipsa om sidan

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se