Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Aktuella långtidsstipendiater i bokstavsordning

Aktuella långtidsstipendiater i bokstavsordning

Följande konstnärer har långtidsstipendium 2016.
(Årtalet hänvisar till när stipendiet beviljades)
Anders A Andersson, bildkonstnär, Malmö, 2007
Christian Andersson, bildkonstnär, Malmö, 2012
Örjan Andersson, koreograf/dansare, Stockholm, 2007
Lotta Antonsson, fotograf, Ullared, 2015
David Aronowitsch, filmare, Stockholm, 2012
Lars Arrhenius, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Karin Bengtson, konsthantverkare, Vimmerby, 2012
Kia Berglund, regissör, Bergshamra, 2006
Inger Bergström, textilkonstnär, Stockholm, 2013
Helene Billgren, bildkonstnär, Stockholm, 2012
Ulrika Bodén, musiker, Noraström, 2015
Nina Bondeson, bildkonstnär, Mölndal, 2007
Andreas Boonstra, skådespelare, Hägersten, 2014
Ewa Cederstam, filmare, Stockholm, 2014
Karin Dahlström, scenograf och kostymör, Göteborg, 2016
Lars Danielsson, komponist, Mölnlycke, 2007
Karl Dunér, regissör, Stockholm, 2016
Mats Edén, musiker, Harlösa, 2007
Susanna Edwards, filmare, Saltsjö-Boo, 2012
Carin Ellberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Charlotte Engelkes, dansare, Stockholm, 2007
Åsa Faringer, filmregissör, Stockholm, 2007
Helena Franzén, koreograf/dansare, Bromma, 2007
Kerstin Frödin, musiker, Stockholm, 2012
Jens Fänge, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Cecilia Gelland, musiker, Hammerdal, 2007
Fredrik Gertten, filmare, Malmö, 2012
Catharina Gotby, fotograf, Stockholm, 2007
Michaela Granit, regissör, Stockholm, 2007
Mats Gustafsson, musiker, Wien, 2007
Martin Gustavsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Siri Hamari, skådespelare, Stockholm, 2012
Geir Hansteen-Jörgensen, filmregissör, Stockholm, 2007
Kim Hedås, komponist, Stockholm, 2012
Gunilla Heilborn, koreograf, Stockholm, 2007
Malin Hellkvist Sellén, koreograf, Bagarmossen, 2012
Katrine Helmersson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Nina de Heney, musiker, Göteborg, 2011
Leif Holmstrand, bildkonstnär , Malmö, 2013
Bernt Höglund, regissör, Äspered, 2012
Eva Ingemarsson, koreograf, Göteborg, 2012
Johan Inger, koreograf, Sevilla, 2012
Madeleine Isaksson, komponist, Châtenay-Malabry, 2007
Anders Jakobsen, konsthantverkare, Hede, 2012
Claes Jurander, bildkonstnär, Färentuna, 2007
Annica Karlsson Rixon, fotograf, Brännö, 2012
Gunilla Kihlgren, konsthantverkare, Hägersten, 2007
Anna Koch, koreograf, Stockholm, 2012
Brita Landoff, filmare, Stockholm, 2007
Sonja Larsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Dan Laurin, musiker, Vaxholm, 2007
Ella Lemhagen, filmregissör, Stockholm, 2013
Pontus Lidberg, koreograf och dansare, Stockholm, 2016
Johan Lindström, musiker/komponist, Johanneshov, 2012
Fredrik Ljungkvist, musiker/komponist, Stockholm, 2012
Mikael Lundberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Svante Aulis Löwenborg, regissör, Oslo, 2012
Paula af Malmborg Ward, komponist, Västra Frölunda, 2013
Rolf Martinsson, komponist, Limhamn, 2007
Melanie Mederlind, regissör, Malmö, 2012
Per Mårtensson, komponist, Årsta, 2007
Jessica Nettelbladt, filmare, Malmö, 2016
Birte Niederhaus Niederhaus, regissör, Göteborg, 2013
Jon (Lelo) Nika, musiker/komponist, Malmö, 2013
Ika Nord, mimare, Stockholm, 2012
Lina Nyberg, musiker, Stockholm, 2007
Maud Nycander, filmare, Stockholm, 2012
Lisa Ohlin, filmregissör, Enskede, 2012
Dorte Olesen, koreograf, Stockholm, 2012
Göran Hugo Olsson, filmare, Stockholm, 2013
Virpi Pahkinen, koreograf/dansare, Stockholm, 2012
Claire Parsons, koreograf, Stockholm, 2016
Anders  Paulin, regissör, Stockholm, 2013
Erik Pauser, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Nahid Persson, filmare, Lidingö, 2007
Jörgen Pettersson, musiker, Bromma, 2007
Rebecka Rasmusson, filmare, Kivik, 2012
Susanne Rosenberg, musiker/komponist, Stockholm, 2012 (uppehåll 2015)
Björn Runge, filmregissör, Göteborg, 2012
Sten Sandell, musiker/komponist, Stockholm, 2012
Mårten Spångberg, koreograf, Linköping, 2007 (uppehåll 1 år)
Hans-Ola Stenlund, skådespelare, Umeå, 2007
Jörgen Svensson, bildkonstnär, Partille, 2012
Peter Svenzon, koreograf, Göteborg, 2014
Susan Taslimi, skådespelare, Stockholm, 2007
Sophie Tottie, bildkonstnär, Stockholm, 2006 (uppehåll 2015-2017)
Richard Turpin, skådespelare/regissör, Stockholm, 2012
Rebecka Törnqvist, komponist, Stjärnhov, 2007
Magnus Wallin, bildkonstnär, Malmö, 2007
Mona Wallström, konsthantverkare, Göteborg, 2007
Karin Wegsjö, scenograf, Lidingö, 2012
Åsa Åkerberg, musiker, Stocksund, 2007
Susanna  SU-EN Åkerlund, koreograf, Almunge, 2013
Charlie Åström, regissör, Göteborg, 2007
Jens Östberg, koreograf, Romakloster, 2007
Ruben Östlund, filmregissör, Göteborg, 2007
Uppdaterad: 2017-09-28 Tipsa om sidan

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se