Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Tidigare långtidsstipendiater per konstområde

Tidigare långtidsstipendiater per konstområde

Följande konstnärer har tidigare haft långtidsstipendium från Konstnärsnämnden.
(Årtalet hänvisar till när stipendiet beviljades)

Bild och form
Elsa Agélii, textilkonstnär, Dingle, 1992
Kjell Anderson, bildkonstnär, Stockholm, 1992
Gunilla Bandolin, bildkonstnär, Stockholm, 1997
Channa Bankier, bildkonstnär, Lärbro, 1997
Åsa Maria Bengtsson, bildkonstnär, Malmö, 1997
Birgitta  Burling , bildkonstnär, Stockholm, 2003
Mats Caldeborg, bildkonstnär, Nordmaling, 1997
Björn Dawidsson, fotograf, Norsborg, 1994
Cecilia Edefalk, bildkonstnär, Johanneshov, 2002
Helena Edman Ernryd, konsthantverkare, Hägersten, 1997
Eva Ek Scheffer, textilkonstnär, Fårösund, 1997
Leif Elggren, bildkonstnär, Stockholm, 2002
Maria Elmqvist, konsthantverkare, Trosa, 1997
Eva Englund, konsthantverkare, Enskede, 1994
Kicken Ericson, textilkonstnär, Mörbylånga, 1997
Annika Eriksson, bildkonstnär, Stockholm, 2004
Kristina Eriksson, bildkonstnär, Höganäs, 1997
Ulla Forsell, konsthantverkare, Stockholm, 2002
Sven Fristedt, textilkonstnär, Simrishamn, 1994
Felix Gmelin, bildkonstnär, Stockholm, 1997
Susanne Grundell, textilkonstnär, Bromma, 1997
Denise Grünstein, fotograf, Stockholm, 1997
Gunna Grähs, tecknare/illustratör, Stockholm, 1997
Claes Hake, bildkonstnär, Göteborg, 1997
Rolf Hanson, bildkonstnär, Stockholm, 1997
Annika von Hausswolff, fotograf, Göteborg, 2002
Michael von  Hausswolff, bildkonstnär, Stockholm, 2002
Lillevi Hultman, textilkonstnär, Linköping, 2002
Henrik Håkansson, bildkonstnär, Ullared, 2002
Göran Hägg, bildkonstnär, Stockholm, 1992
Jarl Ingvarsson, bildkonstnär, Sparsör, 2003
Ann Jansson, konsthantverkare, Skåne län, 1997
Britt-Marie Jern, bildkonstnär, Göteborg, 1997
Kent Karlsson, bildkonstnär, Göteborg, 1997
Anna Landgren, konsthantverkare, Skövde, 1997
Thomas Liljenberg, bildkonstnär, Stockholm, 1993
Margon Lindberg, konsthantverkare, Huddinge, 1997
Berit Lindfeldt, bildkonstnär, Göteborg, 1993
Tuija Lindström, fotograf, Kista, 2003
Mattias Ljunggren, konsthantverkare, Stockholm, 2002
Eva Löfdahl, bildkonstnär, Stockholm, 1994
Ebba Matz, bildkonstnär, Stockholm, 2002
Truls Melin, bildkonstnär, Köpenhamn, 2003
Lars Nyberg, bildkonstnär, Skinnskatteberg, 2002
Helmtrud Nyström, bildkonstnär, Lund, 1993
Joakim Pirinen, tecknare/illustratör, Stockholm, 1993
Håkan Rehnberg, bildkonstnär, Stockholm, 1997
Ulf Rollof, bildkonstnär, Stockholm, 1994
Annette Senneby, bildkonstnär, Stockholm, 1992
Cecilia Sikström, bildkonstnär, Stockholm, 2002
Anna Sjons Nilsson, textilkonstnär, Falun, 2003
Stig Sjölund, bildkonstnär, Älvsjö, 1997
Svenolof Sundberg, konsthantverkare, Storvik, 1992
Tore Svensson, konsthantverkare, Göteborg, 1995
Otmar Thormann, fotograf, Stockholm, 1992
Pia Wallén, konsthantverkare, Stockholm, 1993
Agneta Werner, bildkonstnär, Köpenhamn, 1992
Per Westberg, konsthantverkare, Bjuråker, 1992
Martin Wickström, bildkonstnär, Stockholm, 1997
Anders Widoff, bildkonstnär, Lidingö, 1994
Dan Wolgers, bildkonstnär, Stockholm, 1999
År 2007-2016:
Anders A Andersson, bildkonstnär, Malmö, 2007
Lars Arrhenius, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Nina Bondeson, bildkonstnär, Mölndal, 2007
Carin Ellberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Jens Fänge, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Catharina Gotby, fotograf, Stockholm, 2007
Martin Gustavsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Katrine Helmersson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Claes Jurander, bildkonstnär, Färentuna, 2007
Gunilla Kihlgren, konsthantverkare, Hägersten, 2007
Sonja Larsson, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Mikael Lundberg, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Erik Pauser, bildkonstnär, Stockholm, 2007
Magnus Wallin, bildkonstnär, Malmö, 2007
Mona Wallström, konsthantverkare, Göteborg, 2007

Dans
Cristina Caprioli, dansare, Enskede, 1996
Birgitta Egerbladh, dansare, Stockholm, 1997
Per Jonsson, dansare, Stockholm, 1992
Lena Josefsson, dansare, Örebro, 2002
Kenneth Kvarnström, dansare, Stockholm, 1993
Kenneth Kvarnström, dansare, Stockholm, 1998
Anne Külper, dansare, Ekerö, 1999
Håkan Mayer, dansare, Bandhagen, 1997
Carina Reich, dansare, Stockholm, 1997
Bogdan Szyber, dansare, Årsta, 1997
Gunilla Witt, dansare, Göteborg, 2002
År 2007-2016:
Örjan Andersson, koreograf/dansare, Stockholm, 2007
Charlotte Engelkes, dansare, Stockholm, 2007
Helena Franzén, koreograf/dansare, Bromma, 2007
Gunilla Heilborn, koreograf, Stockholm, 2007
Mårten Spångberg, koreograf, Linköping, 2007 (uppehåll 1 år)
Jens Östberg, koreograf, Romakloster, 2007
Film
Håkan Alexandersson, filmare, Bandhagen, 1992
Rainer Hartleb, filmare, Stockholm, 1997
Nina Hedenius, filmare, Kopparberg, 1997
Joanna Helander, filmare, Göteborg, 2002
Christina Olofson, filmare, Stockholm, 1993
Åsa Sjöström, filmare, Tullinge, 2003
Jan Troell, filmare, Smygehamn, 2002
Lars Westman, filmare, Salvador Bahia, 1994
År 2007-2016:
Åsa Faringer, filmregissör, Stockholm, 2007
Geir Hansteen-Jörgensen, filmregissör, Stockholm, 2007
Brita Landoff, filmare, Stockholm, 2007
Nahid Persson, filmare, Lidingö, 2007
Ruben Östlund, filmregissör, Göteborg, 2007
Musik
Olle Adolphson, kompositör, Stockholm, 2003
Krister Andersson, musiker, Sandviken, 1997
Thorstein Bergman, kompositör, Stockholm, 2004
Torgny Björk, kompositör, Färjestaden, 1992
André Chini, tonsättare, Brottby, 1997
Palle Danielsson, musiker, Åkers Styckebruk, 1992
Carl-Axel Dominique, kompositör, Huddinge, 1996
Mikael Edlund, tonsättare, Sollentuna, 1997
Anders Eliasson, tonsättare, Stockholm, 1992
Jan Eyron, instrumentalist, Stockholm, 1993
Kjell Fagéus, instrumentalist, Stockholm, 1997
Solveig Faringer, sångare, Enskededalen, 1997
Dror Feiler, tonsättare, Stockholm, 1997
Stefan  Forssén, musiker, Göteborg, 1997
Hans Gefors, tonsättare, Lund, 2001
Johnny Grandert, tonsättare, Norrtälje, 1994
Tuomo Haapala, kompositör, Julita, 1993
Kjell Höglund, kompositör, Västerås, 2002
Olof Höjer, instrumentalist, Malmö, 1992
Helen Jahren, instrumentalist, Stockholm, 2002
Johannes Jansson, tonsättare, Kivik, 1997
Åke Johansson, musiker, Borås, 1992
Margareta Jonth, sångare, Uppsala, 2002
Anders Jormin, musiker, Nösund, 2002
Roland Keijser, musiker, Uppsala, 1997
Chrichan Larson, instrumentalist, Stockholm, 2003
Anna-Lena Laurin-Bergcrantz, kompositör, Billinge, 2002
Christian Lindberg, instrumentalist, Stockholm, 1994
Bengt Åke Lundin, instrumentalist, Stockholm, 1997
Ale Möller, musiker, Vaxholm, 2002
Ivo Nilsson, instrumentalist, Stockholm, 2002
Åke Parmerud, tonsättare, Göteborg, 2004
Karin Rehnqvist, tonsättare, Nacka, 2002
Ákos Rózmann, tonsättare, Skogås, 1993
Lars Sandberg, tonsättare, Stockholm, 1997
Semmy Stahlhammer, instrumentalist, Stockholm, 1997
Bobo Stenson, musiker, Beddingestrand, 1994
Anna Söderbäck, sångare, Hägersten, 1997
Jan Wallgren, kompositör, Ystad, 1994
Kjell Westling, musiker, Stockholm, 2002
Lena Willemark, musiker, Stavsnäs, 1997
Johan Zachrisson, musiker, Stockholm, 2003
Tommy Zwedberg , tonsättare, Färentuna, 1997
Lennart Åberg, musiker, Uppsala, 1993
År 2007-2016:
Lars Danielsson, komponist, Mölnlycke, 2007
Mats Edén, musiker, Harlösa, 2007
Cecilia Gelland, musiker, Hammerdal, 2007
Mats Gustafsson, musiker, Wien, 2007
Madeleine Isaksson, komponist, Châtenay-Malabry, 2007
Dan Laurin, musiker, Vaxholm, 2007
Rolf Martinsson, komponist, Limhamn, 2007
Per Mårtensson, komponist, Årsta, 2007
Lina Nyberg, musiker, Stockholm, 2007
Jörgen Pettersson, musiker, Bromma, 2007
Rebecka Törnqvist, komponist, Stjärnhov, 2007
Åsa Åkerberg, musiker, Stocksund, 2007
Teater
Kim Anderzon, skådespelare, Vallentuna, 2002
Lars Arrhed, skådespelare, Göteborg, 1997
Kia Berglund, regissör, Bergshamra, 2006
Eva Gröndahl, regissör, Stockholm, 2003
Björn Melander, regissör, Stockholm, 2002
Peter Oskarson, regissör, Stockholm, 1994
År 2007-2016:
Michaela Granit, regissör, Stockholm, 2007
Hans-Ola Stenlund, skådespelare, Umeå, 2007
Susan Taslimi, skådespelare, Stockholm, 2007
Charlie Åström, regissör, Göteborg, 2007
Uppdaterad: 2018-07-12 Tipsa om sidan

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se