Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Expertbesök

Expertbesök

Inom Dansprogrammet bedrivs ett internationellt nätverksarbete för att informera om svensk dans och att stödja olika sorters samarbeten mellan svenska danskonstnärer och internationella branschföreträdare.
Varje år arrangeras expertbesök av utländska programläggaren till publika föreställningar samt möten med konstnärer och programläggare för att bredda kontakt- och arbetsmöjligheterna för svenska utövare.

Dansprogrammet samverkar kring expertbesöken med koreografer/scener i planering och finansiering av expertbesöken.
Koreografer/enskilda utövare och producenter är välkomna att lämna in förslag på internationella experter till dansprogrammet kontinuerligt under året.

Expertbesök under 2017:

Föreställning med QUARTO på Moderna Museet 29-20 september 2017
Linus Gratte Centre Pompidou, Paris, Frankrike
Rui Torrinha, Centre Culturel Vila Flor, Guimarares, Portugal,
Mikael Aaltonen Kiasma, Helsingfors, Finland,
Maite Borjabad Lopéz-Pastor, Chicago/New York, USA,

Expertbesök i Göteborg arrangerades 21-24 september 2017 i samverkan med Göteborgs Kulturförvaltning och Kultur i Väst.
Västsvenska konstnärer som presenterade sig:
Eva Ingemarsson
Ami Skånberg Dahlstedt
Marike Hedemyr
Frauke
Jeanette Langert
ilDance Israel Aloni
Aloun Marchal & Henrique Furtado
Ingeborg Zachariassen & Toby Kassel
Olof Persson
samt GöteborgsOperans Danskompani och Göteborg Dans och Teater Festival

Internationella arrangörer:
Jim Smith Dance House Vancouver Kanada
Pam Tatge Jacob’s Pillow USA
Jarmo Penttila Theater Chaillot Paris Frankrike
Samme Raeymaekers Brugge Belgien
Karin de Schutter De Werf Aalst Belgien
Bieke Demeester De Spiel Roeselare Belgien
Ina Sladic rådgivare Tyskland/Kroatien
Sabina Sadowska Chemnitz Tyskland
Christian Watty Tanzmesse Tyskland
Jérémy Mazeron Bagnolet Frankrike

Föreställning med Charlotta Öfverholm Survival Kit/Age on Stage på Dansens Hus 2-5 mars 2017
Joce Giles, Sadler’s Wells, London, Storbritannien


Expertbesök under 2016:

Nordiska dansplattformen ICE HOT 2016 i Köpenhamn 30 november-4 december 2016. I samverkan med  med ICE HOT och svenska ambassaden i Canada.
James Baggaley, The Place, London, UK
Amanda Loulaki, Movement Research, New York, USA
Joyce Rosario, PUSH Festival, Vancouver, Canada

Festivalen Yeah! Another Fine Selection/MDT 30 november-3 december 2016
och föreställningar med Juli Apponen, Britta Persson, Mårten Spångberg, Nadja Hjorton, Julia Giertz, Halla Olafsdottir. Ludvig Daee.
I samverkan med MDT.
Helen Medland, SICK! festival, England
Melanie Zimmerman, Kampnagel, Hamburg
Ksenija Djurovic, Station, Belgrad
Lara Staal, Frascati theater, Amsterdam
Steriani Tsintziloni, Hellenic festival, Aten
Katia Arfara
Barbara & Dino Sommadossi, Centrale fies, Dro
Dries Douibi, Batard festival, Bryssel
Eva Neklyaeva, Santarcangelo Dei Teatri
Sophie Becker, Speilart
Lana Willems, Kaaitheater, Bryssel

Scenkonst-showcase SWEDSTAGE 23-26 oktober, 2016
I samverkan med Svensk Teaterunion/Svenska Assitej
Forrina Chen, Art Space for Kids, China
Charlotte Bazin, Nova Villa, France
Jacques Peigne, Comédie de Caen, France
Christian Schönfelder,  Stuttgart, Germany
Sookhee Kim, Korea Summer Festival, South Korea
Shu-Ming Ju, Taiwan Dot Go Children’s Art Festival, Taiwan

Föreställning med Ofelia Jarl Ortega på MDT 25-26 augusti
Christine Standfest, 8tension/Impulstanz, Wien, Österrike

BIBU 2016, scenkonstbiennal för barn och unga, Helsingborg 18-21 maj i samverkan med ambassadernas kulturråd i Tyskland och USA
An Boekman, TanzZeit, Berlin, Tyskland
Janet Stanford, Imagination Stage, Washington, USA

Föreställningar med Quarto/MDT och WELD Company/Dansens Hus
Ricarda Ciontos, Nordwind Festival, Berlin/Hamburg/Dresden, Tyskland
Cristina Grande, Museum Serralves, Porto, Portugal 
Satu Herrala, Baltic Circle, Helsingfors, Finland
Virve Sutinen, Tanz im August, Berlin, Tyskland

Föreställningar med Sebastian Lingserius/WELD och Stina Nyberg/MDT
David Dibilio Point Ephemere, Paris, Frankrike
Louise O'Kelly, Block Universe, London, Storbritannien
Anna Teuwen, Kampnagel, Hamburg, Tyskland

Föreställningar med Nadja Hjorton/MDT och Rosalind Goldberg/WELD

Per Ananiassen, Avantgarden, Trondheim, Norge
Föreställning med Shintaro Oue och C/Ompany på Dansens Hus
Tatsuya Suzuki, Maison de la culture du Japon à Paris, Paris, Frankrike

Föreställning med Mari Carrasco/Dansens Hus
Morag Deyes, Dance Base, Edinburgh

Expertbesök under 2015:
Föreställning med Gunilla Heilborn/Dansens Hus:
Willie White, Dublin Theatre Festival, Dublin/Irland
Sven Till, Fabrik Potsdam, Postdam/Tyskland
Föreställning med Amanda Apetrea/MDT:
Dries Douibi, NEXT, Kunstencentrum BUDA Kortrijk/Belgien
Festivalen Yet Another Fine Selection/MDT och föreställningar med
Ofelia Jarl Ortega, Alma Söderberg, Halla Olafsdottir och Amanda Apetrea, Lisa Östberg och Kim Hjorthøy:
Ragnheiður Skúladóttir, LOKAL International Theatre Festival, Island
Priit Raud , Kanuti Gildi SAAL, Tallinn, Estland
Alexander Roberts, Reykavik Dance Festival, Island
Kristof Blom, Campo, Gent, Belgien
Satu Herrala, Baltic Circle, Helsingfors, Finland
Anna Wagner, Mousonturm, Frankfurt, Tyskland
Louise o Kelly Blockuniverse, London, Storbritannien
Johannes Maile, Wiener Festwochen 2017, Wien, Österrike

Föreställningar festival:display, Linda Blomqvist/MDT, Örjan Andersson/Dansens Hus
Harri Kuorelahti, Zodiak, Helsingfors/Finland
Silvia Bottirolli, Santarcangelo Festival, Rimini/Italien
Samme Raeymaekers, Concertgebouw-Decemberdance, Brugge/Belgien
Jarmo Penttila, Theatre National de Chaillot, Paris/Frankrike
Laurent Vinauger, CCN Balett du Lorraine, Nancy/Frankrike
Silvia Fanti,  XING Bologna/Italien
Bettina Sluzalek, Radialsystem Berlin/Tyskland
Kira Kirsch, Brut Wien/Österrike
Lise Nordal, CODA Festival Oslo Norge
Föreställning Dinis Machado/WELD
Tiago Costa, Theatre de la Ville, Paris/Frankrike
Föreställningar Urban Festival/Dansens Hus
Morag Deyes, Dance Base, Edinburgh/Storbritannien
Möten med Stockholmskonstnärer, i samverkan med DOCH.
Judy Hussie-Taylor, Dancespace, New York/USA

Samverkan med Scenkonstbiennalen i Malmö maj 2015, arrangörer och journalist bjuds in för att  ta del av biennalens föreställningar:
Kate Bryar,  Imagination Stage, Washington/USA
Tiago Costa, Theatre de la Ville, Paris/Frankrike
Lucie Mirkova DanceXchange Programme, Birmingham/Storbritannien
Ruth Oakley, South Bank Centre, London/Storbritannien
Rose Kigwana, South Bank Centre, London/Storbritannien
Winnie Karnofka, Theater der jungen Welt, Leipzig/Tyskland

Expertbesök under 2014:
Didier Michael, Nîmes (Frankrike), Carole Fierz, Festival Paris quartier d'été (Frankrike), Mari Ane Boe, Tromsö Scenkunstfestival (Norge)  Rickard Borgström Stage Festival / Korjaamo Theatre Helsinki (Finland), Tine Fossum Dansekunst Grönland, Skien (Norge).

-Samverkan med Göteborgs Dans och Teater Festival: Catarina Saraiva, Panorama Festival (Rio de Janeiro, Brasilien), Veronica Kaup Hasler, Steiricher Herbst (Graz; Österrike), Harun Morrisson, Fierce Festival (Birmingham, Storbritannien)

-Samverkan med Locoworld kring 16 expertbesök under en vecka i oktober, de inbjudna kunde ta del av 10 olika dansproduktioner
Morag Deyes och Jenny Langlands, Dance Base, Edinburgh/Storbritannien.
Adham Hafez HaRaKa and TransDance Festival,  Kairo/Egyptien
Jarmo Pentilää National Theatre of Chaillot, Paris/Frankrike
Bettina Welzel Bayer Kultur Leverkusen, Tyskland
Bruno Heynderickx Hessisches Staatsballett Darmstadt/Tyskland
Felix Wittek Internationale tanzmesse Cologne/Tyskland
Jurgen Wilcke Moving Points GmbH Frankfurt am Main/Tyskland
Marta Ladjanszki och Zsolt Varga L1 Association Budapest/Ungern
Gyrgöy Szabo Trafó Budapest/Ungern
Anna Estdahl Fabbrica Europa Florence/Italien
Mara Serina Festival Teatro a Corte Chieve,  Italien
Anton Fleurov Golden Mask, music and dance program Moskva/Ryssland
Kuznetsova Tatiana Kommersant Moskva/Ryssland
Mr Lee SIDance Festival Seoul/Sydkorea
Ayrin Ersoz, IKSV/YTU Istanbul/Turkiet

-Samverkan med MDT kring expertbesök i samband med festivalen Another Fine Selection i december 2014.
Jon Refsdal Moe, Blackbox Oslo/Norway
Priit Raud, Guildi saal i Tallinn and Baltoscandal/Estonia
Karlien Vanhoonacker, Spring Utrecht/NL and Pianofrabriek Bryssel/Belgium
Barbara Sommadossi, Dino  Sommadossi, Virginia Boninsegna, Centrale FIES Dro/Italy
Kira Kirsch, Steirischer Herbst i Graz and Brut, Wien/Austria
Melanie Zimmermann, Kampnagel Hamburg/Germany
Bettina Kogler, Wuk Wien/Austria
Jörgen Knudsen, Dansfestival Barents Hammerfest/Norway
Charlotte vandevyver STUK Leuven/Belgium
Ida-Louis Leclerc Larsen, Marie-Louise Stentebjerg, Works on Work festival
Copenhagen, Risk – Kollektiv Copenhagen/Denmark
Christiane Kretschmer, Sophiensaele Berlin/Germany
Roger Merguin, Gessnerallé Zürich/Schwitzerland

Expertbesök under 2013 genomfördes bl a av:
Bettina Kogler, Brut Wien (Österrike), Tom Bonte, Beursschouwburg Bryssel, (Belgien), Alexander Roberts, Reykavik Dance Festival (Island), Helder Sousa, Porto, (Portugal), Martine Dennewald, Mousonturm Frankfurt (Tyskland), Kerstin Evert , K3 Kampnagel Hamburg (Tyskland), Susan Crofton och Joi Brown, 4siteprogramming (USA)

I ansökan vill vi att ni anger följande information:
FÖRSLAG INTERNATIONELL PROGRAMLÄGGARE/EXPERTBESÖK
Förslagsställare (namn, institution eller motsvarande samt kontaktuppgifter)
Namn på den inbjudne, epost, hemsida
Vilken tidsperiod är aktuell?
Ge en kortfattad motivering till val av den inbjudne:
Vilka föreställningar ska den inbjudne se/vilka danskonstnärer ska den inbjudne träffa?
Annat sammanhang för inbjudan:
Övriga upplysningar:
Skicka gärna annat referensmaterial
Skickas till anneli.stromqvist@konstnarsnamnden.se
Ring gärna Anneli Strömqvist  vid frågor tel 08 506 550 70
Uppdaterad: 2017-10-11 Tipsa om sidan

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: vxl: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se